Zaprzęgowe zmagania w Kwiekach 18-20 maja

W niezwykle pogodny majowy weekend zjechało do Kwiek k. Czerska niemal trzydzieści zaprzęgów konnych, które rywalizowały w kategoriach sportowych i amatorskich.

Były to drugie ogólnopolskie Zawody Zaprzęgowe organizowane przez Kaszubskie Stowarzyszenie Promowania Sportów Konnych, a o ich renomie niech świadczy fakt, iż na starcie stanęli zawodnicy z najdalszych zakątków Polski, jak choćby Pani Małgorzata Skupień, która przebyła dystans prawie ośmiuset kilometrów z Poronina k. Zakopanego.


Pierwszego dnia zmagań powożący brali udział w konkursie ujeżdżenia. Drugi dzień to wymagająca próba terenowa, gdzie prócz długiego dystansu do przebycia na zawodników czekały liczne i malownicze przeszkody. Ostatniego dnia zawodów w niedzielę do sportowców dołączyli amatorzy by uczestniczyć w niezwykle emocjonującym konkursie zręczności powożenia.

Jak zwykle dopisała publiczność, która niezwykle tłumnie zjechała do Kwiek, by obserwować sportowe zmagania i liczne dodatkowe atrakcje, takie jak: pokazy psów pasterskich, występy kaskaderów, prezentacja karych koni fryzyjskich w zaprzęgu, czy też występ znanego satyryka Krzysztofa Piaseckiego oklaskiwanego w sobotni wieczór. W tym samym czasie najmłodsi kibice sportów konnych mogli bawić się na zjeżdżalni, dmuchanym zamku lub spróbować przygody w siodle na kucyku.

Jak udane były zawody niech świadczy fakt, iż większość zawodników zadeklarowała swój przyjazd na jesienne zawody, które odbędą się w dniach 5-7 października, podczas których rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w Zaprzęgach Parokonnych, a także prawdopodobnie Mistrzostwa Polski w najbardziej prestiżowej klasie Zaprzęgów Czterokonnych. Byłoby to wydarzenie niezwykłej rangi z uwagi na kilkunastoletnią przerwę w jej organizowaniu. Pomysł ten został przedstawiony przez samych zawodników ceniących profesjonalizm i niezwykłą atmosferę, którą jak zwykle zapewniła rodzina Państwa Burakowskich i Zarząd Kaszubskiego Stowarzyszenia Promowania Sportów Konnych pod przewodnictwem Prezesa Pana Stanisława Swinarskiego.

Już niedługo, bo w dniach 16-17 czerwca kolejna niezwykła impreza sportowa w Kwiekach -Eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w dwóch dyscyplinach jeździeckich: we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego i Ujeżdżeniu. Najmłodszym zawodnikom towarzyszyć będą ich starsi koledzy rywalizujący w tych samych dyscyplinach w osobnych zawodach.
Serdecznie już dziś zapraszamy!

Lista zwycięzców Zawodów Zaprzęgowych
Klasa N-1 Małgorzata Skupień z koniem Rafael, Stowarzyszenie Agro-Aves Gajewniki
Klasa N-2 Adrian Kostrzewa z końmi Campari i Ferdinand, Klub Sportowy Idmar Krajkowo
Klasa C-1 Tomasz Jankowiak z koniem Bastion, Stowarzyszenie Agro-Aves Gajewniki
Klasa C-2 Adrian Kostrzewa z końmi Favory Filter i Pluto Prado Klub Sportowy Idmar Krajkowo

Jedynym zaprzęgiem czterokonnym powoził Pan Jarosław Rolbiecki, konie Ramires, Lipton, Rekord i Pegaz, zawodnik z sukcesem ukończył wszystkie trzy próby zawodów.

Dodaj komentarz

© 2012 BonNote

Scroll to top