Informacje dla widzów zawodów powożeniowych

Już w ten weekend (12-14 września 2014) w Kwiekach koło Czerska królować będzie niezwykle rzadka dyscyplina hippiczna, czyli powożenie zaprzęgami
w prestiżowej randze, czyli Mistrzostw Polski Młodych Koni i Mistrzostw Polski Amatorów.

Powożenie to widowiskowa dyscyplina, sprawdzająca elegancję, zręczność i wytrzymałość koni i powożących w zaprzęgach jedno-, dwu-, a nawet czterokonnych. W Kwiekach, na terenie Kaszubskiego Stowarzyszenia Promowania Sportów Konnych, będziemy mogli podziwiać tak rzadkie zaprzęgi 4-konne.

Zawody w powożeniu zaprzęgami składają się z trzech konkursów.

Konkurs A – ujeżdżenie (odbędzie się w piątek od godz. 10.00, maksymalnie do godziny 17.00)
Przedmiotem oceny w konkursie ujeżdżenia jest swoboda, regularność chodów, harmonia, a nawet prawidłowe wygięcie koni w ruchu. Zawodnicy oceniani są za styl, dokładność, a także za ubiór, stan uprzęży i pojazdu oraz prezencję całego zaprzęgu. Zaprzęg wykonuje określony program składający się z zadanych w danej klasie konkursu figur.

Konkurs B – maraton (odbędzie się w sobotę od godz. 10.00 maksymalnie do godziny 15.00)
Celem tego konkursu jest sprawdzenie sprawności fizycznej koni, wytrzymałości oraz zręczności powożenia i ogólnych umiejętności zawodnika w obchodzeniu się z końmi. W tym konkursie obowiązuje specjalnej konstrukcji bryczka typu maratonowego (terenowego), inna niż w konkursach A i C. Trasa pełnego maratonu składa się z trzech do pięciu odcinków. Trasa maratonu biegnie po całym, rozległym terenie Stowarzyszenia, wśród pól i zagajników. Zapewniamy, że piękny to widok!

Konkurs C – zręczność powożenia (odbędzie się w niedzielę od godz. 10.00 i zakończy dekoracją medalistów mistrzostw, maksymalnie do godziny 14.00)
Celem tego konkursu jest sprawdzenie kondycji, posłuszeństwa oraz precyzji powożenia zawodnika. Konkurs rozgrywany jest na placu, gdzie ustawione są przeszkody o ściśle określonych wymiarach. Z tego względu przepisy określają szerokość rozstawu tylnych kół dla każdego rodzaju zaprzęgu. Przeszkody to tzw. kegle z położonymi na nich piłeczkami. Jeśli zawodnik nie zmieści się w tych „bramkach” strąca piłeczki i otrzymuje punkty karne. Co ciekawe – nawet upuszczenie podczas przejazdu kapelusza przez powożącego skutkuje punktami karnymi.
Zwycięzcą zawodów zostaje zawodnik, który w ciągu dwu bądź trzydniowych zawodów uzyskał najmniejszą ilość punktów karnych.

Wstęp na zawody jest bezpłatny. Dla widzów będą zorganizowane konkursy, w których będzie można wygrać kubki i koszulki sponsora zawodów!

Na miejscu jest mała gastronomia. Warto więc weekend spędzić na świeżym powietrzu, w sercu Borów Tucholskich, czyli w gminie Czersk. Stowarzyszenie mieści się w Kwiekach, 5 km od Czerska.

Jeśli macie Państwo jakieś jeszcze pytania prosimy odwiedzenie naszego Facebooka, napisanie maila albo o telefon.

Poniżej możecie Państwo zobaczyć małą galerię zdjęć z poprzednich zawodów powożeniowych!

IMG_0980

IMG_0985

IMG_1161

IMG_1248

IMG_1458

IMG_1759

IMG_2089

IMG_2101

IMG_2116

IMG_2121

Dodaj komentarz

© 2012 BonNote

Scroll to top