Informacje dla naszych widzów

 

Witamy Cię Drogi Gościu na naszej stronie!

Zakładamy, że nie jesteś zawodnikiem ani jego rodziną, którzy doskonale orientują się co, gdzie i kiedy będzie się działo na terenie naszego Stowarzyszenia Promowania Sportów Konnych w Kwiekach. Tutaj więc zamieszczamy komplet potrzebnych Ci informacji na najbliższe zawody.

Teren na którym rozgrywane są zawody położony jest w Kwiekach w samym sercu Borów Tucholskich. Do dyspozycji zawodników są dwa czworoboki, a dla crossu WKKW i maratonów powożeniowych wspaniały tor crossu. Widzowie mogą z jednego miejsca oglądać praktycznie cały przejazd każdego zawodnika czy powozu. Tak więc uczestnictwo w tym najbardziej widowiskowych ze sportów to niezapomniane wrażenia.

WSTĘP NA WSZYSTKIE ZAWODY JEST WOLNY! Serdecznie Cię zapraszamy do kibicowania, oglądania tych wspaniałych zwierząt. Uczestnictwo w zawodach, dzień na świeżym powietrzu, to naprawdę fajna sprawa, wciągające hobby i liczymy, że z czasem wciągnie Cię jak wszystkich nas – członków i miłośników Kaszubskiego Stowarzyszenia Promowania Sportów Konnych.

Aktualne zawody

Zawody powożeniowe w dniach 27-29 września 2013 r., czyli:

Zawody Krajowe w Powożeniu

Mistrzostwa Polski Amatorów w Powożeniu,

Zawody Towarzyskie

Mistrzostwa Polski Młodych Koni w powożeniu

Zapraszamy do odwiedzenia galerii z zeszłorocznych zawodów – DZIAŁO SIĘ! Aby zobaczyć kliknij TUTAJ!

Trzy dni sportu, emocji i dzielnych koni w zaprzęgach!

Kaszubskie Stowarzyszenie Promowania Sportów Konnych w Kwiekach sezon 2013 zakończy widowiskowo.
Do Kwiek zjadą z całej Polski specjaliści w dyscyplinie powożenia zaprzęgami.

Trzydniowe zawody powożeniowe składają się z trzech prób: próby ujeżdżenia, próby terenowej (maratonu) oraz próby zręczności.

Próba ujeżdżenia (pierwszy dzień zawodów – piątek) polega na wykonaniu określonych figur według programu, z którym zawodnicy muszą wcześniej się zapoznać. Ta część dyscypliny pokazuje posłuszeństwo koni i stopień ich wytrenowania.

Maraton (drugi dzień zawodów – sobota) składa się z kilku odcinków, każdy z nich ma określona normę czasu, której zawodnik nie może przekroczyć. Nie powinno się jechać ani za szybko, ani za wolno. Chodzi tutaj o racjonalne rozłożenie sił koni na cały dystans. W trakcie maratonu do pokonania jest od trzech do ośmiu przeszkód, które składają się z bramek oznaczonych literami A-F. Nieprzejechanie ich w określonej kolejności powoduje eliminację. Zawodnik ma do przejechania w zależności od klasy, w której startuje dystans od 8 do 19 km.

Ostania próba, czyli zręczność (trzeci dzień zawodów – niedziela) polega na pokonaniu toru na którym porozstawiane są tzw. kegle, na których są położone piłeczki. Ta próba wymaga precyzji i szybkości. Wygrywa ten zawodnik, który przejedzie taki tor bez zrzucenia piłeczek w najlepszym czasie. Co ciekawe – nawet za zrzucenie kapelusza zawodnik otrzymuje punkty karne!

Na zawodach możemy spotkać zaprzęgi jednokonne, parokonne oraz czterokonne.

Celem współcześnie rozgrywanych konkursów powożenia jest sprawdzenie wartości użytkowej, wytrzymałości, dzielności, temperamentu i charakteru koni. Konkursy te mają również na celu kultywowanie tradycji powożenia jako istotnego elementu kultury narodowej.

 

1231450_400286056760775_1096543552_n

 

© 2012 BonNote

Scroll to top